Drodzy czytelnicy!
Witam Państwa serdecznie na łamach jesiennego wydania „Nowoczesnego Technika Dentystycznego”. Powakacyjny
sezon obfitował w wydarzenia branżowe, na których nie mogło zabraknąć naszej redakcji. W dziale „Z kraju i ze świata” mogą się Państwo zapoznać z fotorelacjami z targów w Nadarzynie, kolejnej odsłony targów CEDE,
a także podsumowania 21. Zjazdu Polskiego Towarzystwa Ortodontycznego połączonego z 3. Kongresem Polskiego
Towarzystwa Techniki Ortodontycznej.
Bieżące wydanie otwiera artykuł opisujący materiały stosowane do wykonywania konstrukcji protez szkieletowych
oraz współcześnie znane technologie ich wykonywania. Praca prezentuje metodę odlewniczą, wtłaczania termicznego, drukowania i spiekania laserowego. W wydaniu odnajdą Państwo również fotorelację z wykonania licówek pełnoceramicznych, a także opis rehabilitacji protetycznej protezą overdenture na dwóch implantach (materiał zilustrowano 55 zdjęciami).
Z zakresu technologii cyfrowych w dziale CAD/CAM polecam lekturze artykuł na temat zastosowania technologii
hybrydowej. Nie zabrakło także tematyki ortodontycznej, tym razem opisane zostały elementy akrylowe w aparatach typu Hyrax. W wydaniu odnajdą Państwo także artykuł z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy na temat pracy z polimerami.
Życzę owocnej lektury,
prof. dr hab. inż. Leszek Klimek
Artykuł ukazuje materiały stosowane do wykonywania konstrukcji protez szkieletowych oraz współcześnie znane technologie ich wykonywania. Ponadto prezentuje metodę odlewniczą, wtłaczania termicznego, drukowania i spiekania laserowego.
Istotnym czynnikiem w imitowaniu właściwości optycznych światła naturalnego uzębienia jest jasność, gdyż możliwość selektywnego kontrolowania niniejszego czynnika jest niezwykle ważna podczas wykonywania uzupełnień ceramicznych.
Artykuł przedstawia przypadek kliniczny pacjentki, u której wykonano rekonstrukcję estetyczną z zastosowaniem licówek ceramicznych.
Rehabilitacja układu stomatognatycznego za pomocą protez ruchomych stwarza wiele problemów – od dążenia do uzyskania zadowalającej estetyki oraz prawidłowej funkcji po utrzymanie i stabilizację uzupełnień. Rozległe braki zębowe mają ogromny wpływ nie tylko na ograniczenie funkcji jamy ustnej, ale także komfort psychiczny pacjenta.
W artykule opisano przypadek rehabilitacji bęzzębia w żuchwie z zastosowaniem protezy mocowanej na implantach za pomocą zatrzasków OT Equator.
Wciąż aktualnym problemem jest leczenie protetyczne pacjentów z bruksizmem. Bruksizm jest parafunkcją zwarciową związaną ze wzmożonym napięciem mięśni żucia, czego następstwem są zaciskanie zębów i zgrzytanie nimi w celach niefunkcjonalnych. Jest on czynnikiem destrukcyjnym dla zębów, przyzębia oraz stawów skroniowo-żuchwowych.
Naprzeciw wymaganiom nowoczesnego świata wyszła technologia, która w stomatologii rozwija się w zawrotnym tempie. Coraz częściej spotykamy się ze skanowaniem intraoralnym, technologią CAD/CAM, bloczkami ceramicznymi i frezowaniem prac tymczasowych.
Obecnie istnieją trzy dostępne technologie wytwarzania metalowych uzupełnień protetycznych, do których należą: odlewanie, frezowanie oraz spiekanie.Technologia odlewania stanowi najstarszą metodę, której podstawowe wady to pracochłonność oraz niska powtarzalność rezultatów zależna od doświadczenia technika wykonującego pracę.
Artykuł prezentuje działanie i budowę czynnościowych elementów akrylowych stosowanych w leczeniu zwężenia szczęk aparatami typu Hyrax. Wyjaśnia zasadność i wskazania do stosowania aparatów rozrywających szew podniebienny oraz prezentuje ich modyfikacje.
Technik dentystyczny powinien pamiętać o bezpieczeństwie i ergonomii, wykonując m.in. takie prace jak: wytwarzanie i naprawa protez zębowych – stałych i ruchomych, a także protez uzupełniających pooperacyjne ubytki tkanek jamy ustnej oraz narządów twarzoczaszki; naprawa uszkodzonych protez i aparatów ortodontycznych; tworzenie gipsowych modeli fantomowych i diagnostycznych szczęki oraz żuchwy.